Законы – против украинского судостроения и судоходства?
Голові Верховної Ради України
Андрію Парубію
Прем’єр-міністру України
Володимиру Гройсману
Міністру інфраструктури України
Володимиру Омеляну
Президент Асоціації «Укрсудпром»
Віктор Лисицький
Щодо прийняття проектів законів,
що включені до великого проекту
інфраструктурних пакетів
Асоціація суднобудівників України «Укрсудпром» висловлює Вам свою повагу та вимушена звернутися до Вас з застереженням щодо прийняття проектів Законів № 2712, № 2713 та № 2475а, що включені до великого проекту інфраструктурних пакетів.
Насамперед, вказані законопроекти підносяться як дуже прогресивні та такі, що мають підтримати та вивести на якісно новий рівень як будівництво, так і використання річкового транспорту, однак це не відповідає дійсності. Зокрема, введення «Річного збору» за проектом Закону №2475а не відповідає світовій практиці та завданням, які ставилися Міністерством інфраструктури України при погодженні інфраструктурних законопроектів:
– розвиток альтернативних транспортних шляхів (залізничного, водного, авіаційного);
– децентралізація управління водним транспортом;
– забезпечення економічної привабливості внутрішнього водного транспорту тощо.
№ 2475а Річковий збір |
Здороження для вітчизняних 0,2% з 0,5556 до 0,5565 |
Здешевлення 7% з 0,8682 до 0,8072 |
Здешевлення для іноземних 34% з 3,63 до 2,4217 здешевлення 85%* з 3,63 до 0,5354 |
Фінансові потоки. Не скасовує діючі збори (корабельний, канальний та інші), а замінює їх |
*за умови отримання капітаном судна свідоцтва на право безлоцманського плавання внутрі шніми водними шляхами Україн и ( ст.52 №2475а) |
Асоціація суднобудівників України покликана захищати інтереси членів асоціації, що в цілому являє захист інтересів всіх суднобудівників України, тому ми вимушені висловити глибоке занепокоєння орієнтацією вказаних законопроектів на надання пільгових умов для діяльності іноземних підприємців (в порівнянні з українськими).
Так, законопроектом № 2713 пропонується:
– виключити норму, яка передбачала обов’язковість отримання дозволу центрального органу виконавчої влади на перевезення українських та іноземних товарів на судні, що ходить під іноземним прапором. Тобто іноземні судна прирівнюються до українських (ст. 97 Митного Кодексу України);
– включити до товарів, транспортні засоби, які можуть бути поміщені у митний режим тимчасового ввезення з умовним повним звільненням від оподаткування митними платежами морські (річкові) судна, що використовуються для внутрішніх перевезень на митній території України (ст. 105 Митного Кодексу України).
Тобто українські суднобудівники суден будуть платити податки на комплектуючі, будь-які інші запчастини, податок на прибуток, закладати у заробітну плату податок на прибуток фізичних осіб, єдиний соціальний внесок тощо. А іноземні судна, зареєстровані в офшорах нічого цього платити не будуть, що дозволить їм бути більш вигідними, навіть якщо обсяг зборів та податків для проходження судна буде для них більш ніж в два рази більшим. Із прийняттям таких змін відпаде будь-яка економічна доцільність у будівництві та ремонті суден на території України, простіше буде формально перереєструвати судна під прапор держави, де найменші податки, офшори, а реально використовувати його в України, не платячи левову частку податків та зборів. Такі нововведення призведуть до вбивства суднобудування в Україні!
Законопроектом № 2712 пропонується:
– надати право плавати під державним прапором України суднам, які перебувають у власності фізичної особи – підприємця та юридичної особи, зареєстрованих на території України (раніше таке право мали лише юрособи засновані виключно українськими власниками) (ст. 32 Кодексу торговельного мореплавства України);
– дозволити іноземним суднам здійснювати перевезення між портами України без будь-яких дозволів органів виконавчої влади України (ст. 131 Кодексу торговельного мореплавства України.
Такий підхід дозволить заходити на територію України будь-якій кількості іноземних суден без відповідного дозвільного контроль з боку виконавчої влади. Такий дух законопроекту дає підстави вважати, що, в першу чергу, він спрямований для відміни податкових та дозвільних навантажень на іноземних підприємців, що надзвичайно негативно відобразиться на українських суднобудівниках.
Світова практика свідчить, що водний транспорт вже кілька сторіч є найпривабливішим для перевезень, оскільки він не потребує побудови спеціальних доріг та догляд за ними і водночас може перевозити найбільш важкі та габаритні грузи.
Довідка. Саме тому за даними ЮНКТАД понад 90% світових експортно-імпортних перевезень здійснюється саме водним транспортом. Обсяги цих перевезень у натуральному вимірі зростають високими темпами. Середньорічний темп зростання за 1970-2015 рр. вище 103%. Скоріше зростають тільки інформаційні технології.
Активне використання водного транспорту в Україні призведе до розвантаження доріг та зменшення видатків на їх ремонт, що зекономить мільярди державних коштів. Разом з тим, враховуючи найменші затрати на його використання він має бути найбільш економічно привабливим, що в основній масі залежить від покладення на водний транспорт податків, зборів тощо.
Для розвитку водного транспорту в Україні є необхідні передумови. Однак! Надмірна бюрократія та велика кількість платежів призводить до відносної його дорожнечі. Тобто, вказану проблему потрібно вирішувати на законодавчому рівні. «Річковий збір» абсолютно не стимулюватиме галузь, а навпаки є корупційним фактором, що підтверджують і міжнародні організації, зокрема Європейська Бізнес Асоціація та Американська Торгівельна Палата зазначають про відсутність аналогу у світовій практиці.
Тож, у разі впровадження суттєвих пільг для іноземного водного транспорту, українські суднобудівні та перевізні компанії будуть у гірших, в порівнянні з іноземцями, умовах, що може призвести то загибелі галузі.
Зважаючи на вищевикладене, Асоціації суднобудівників України вимушена висловити свої застереження та наголосити на неприйнятності прийняття проектів Законів №2712, №2713, 2475а. Вказані законопроекти не можна розглядати на пленарному засіданні Верховної Ради України, а слід повернути до галузевого комітету на серйозне доопрацювання з урахуванням викладених зауважень.
З повагою,
Президент
Асоціації «Укрсудпром»
Віктор Лисицький
Комментарий “СиС”.
С обращением по поводу проектов Законов Украины 2475а, 2476а, 2712 и 2713 недавно также выступал руководитель СП «Нибулон» Алексей Вадатурский.
2) Судостроение и судоремонт
Херсонский судостроительный признан банкротом в 2016. ЧСЗ, имени 61 коммунара, Океан, Паллада и Килийский судостроительный вынуждены сменить деятельность с судостроения на судоремонт. Только Ленинская кузня имеет заказы от Укроборонпрома на строительство патрульных катеров.
По данным ассоциации «Укрсудпром», за последние два года численность работников сферы судостроения сократилась до 10-12 тыс. человек. Тогда как еще в 2010 году здесь было занято в четыре раза больше рабочих.
Лишь единицы предприятий отрасли обеспечены заказами, имеющиеся производственные мощности используются только на 8-10%
Долги по зарплатам исчисляются десятками миллионов, долги по оплате налогов имеют аналогичный порядок цифр. Эта ситуация не вчера возникла и не имеет перспективы к разрешению в ближайшей перспективе в существующих условиях.
И сидеть в существующих условиях, без грузопотока и перспектив развития – вот верный путь закрытия всех судостроительных заводов, а не принятие нового закона. Защитники судостроительства еще ни разу, к сожалению , не довели до стадии завершения проекта закона/постановления, который был принят в стенах Парламента, Правительства инициативу по решению главной проблемы сектора – налогов, пошлин, некомфортных условий работы и отсутствию заказов – неужели они думают, что существующий курс и перспективы развития нормальны, что если и дальше давить бизнес налогами, сборами и ограничениями – судостроительство будет развиваться?
Не будет. Нельзя поднимать производство запретами – это не работает. Уже 18 лет не работает. Мы будем терять один завод за другим. Единственный путь – вернуть в страну флот за счет грузопотока, обеспечив тем самым заказами судоремонт и стабильный поток финансов на первом этапе. Этот шаг вернет в сектор судостроения и судоремонта рентабельность, конкурентоспособность с турецкими и румынскими верфями, а развитие грузоперевозок на реках – сначала спрос на судоремонт используемого на реке флота, а в последствии – строительство судов, спроектированных конкретно под Днепр, Южный Буг на верфях Украины, из украинского металла, украинскими судостроителями для инвестиционных программ перевозчиков и грузовладельцев в проектах обеспечения своей логистики. И мы готовы поддержать и помочь в разработке такого пакета решений для судостроения Украины.
“””Извините, но больше нет цензурных слов для ответа на эти “проекты законов”!!!
Здесь, в Николаеве, Одессе, Очакове, Херсоне УЖЕ ОНИ ОБСУЖДАЛИСЬ ! ОНИ АПРИОРИ НЕ ПРИЕМЛЕМЫ!!!
Это кто-то, не имеющий понятия об отечественном судостроении и морехоз. комплексе в целом, не думающий про это, и чихать он/они хотели на государственные интересы и социально-экономическое состояние соотечественников.
Как только появятся иностранные суда под нашим флагом, так наступит “ПИПЕЦ” отечественному морехозяйственному комплексу вообще. Тем более если разрешить им идти верх по Днепру, Ю. Бугу, Днестру и Днепро-Бугскому лиману (БДЛК). Нам с Вами это очевидно!!! Мы теоретически не с умеем составить будь-яку конкуренцию!!!
Это знает и говорит Водотурский – младшенький, он наш единомышленник, им с папулей это крайне не выгодно тоже. Однако, надо дать понять “гаранту” и его команде Винницкой, что за этот обман народа, если не сказать ещё точнее – что это на самом деле, их проклянут простые люди, когда узнают и поймут это.
При таком раскладе, на фига возрождать и развивать своё судостроение – тебе дают судно, бери и пользуйся: хочешь купи, хочешь в чартер, хочешь давай по 50% сложимся, т. е. полный набор услуг, но с ДОБАВЛЕННОЙ СТОИМОСТЬЮ из-за границы через таможню.
А мы что им в замен можем предложить? Разве что жел. руду, пшеницу, кукурузу, подс. масло, симп. девчёнок, дешовую раб. силу за копейки!!! Сколько же можно продолжать, дурить народ свой???
У нас в Николаеве уже “лёд тронулся”. Недавно собрали и утвердили раб. группу по створенню в Николаеве Свободной таможенной зоны сервисного типа, специально для предоставления судостроению таможенных льгот (помните – это есть у меня в диссертации: наша с Вами идея) для поставок комплектующих из-за кордона!!! Здесь участвуют плотно наш новый “губер” (голова ОДА) и новый нач. таможни – это произошло по его инициативе с нашей подачи!
Считаю необходимым провести ФОРУМ (если не поздно) субъектов морехозяйственного комплекса, может как эксперимент в электр. виде или “скайп конференцию”: судостроителей, учёных: конструкторов, экономистов, предст. власти, юристов, менеджеров, бизнесменов: агро…, хим., машиностр., общественность приморскиих регионов и др. На нём обсудить “РЕПЕРНЫЕ” моменты этих проектов законов “про уничтожение морехоз. комплекса Украины” и принять рекомендательное решение для Верх. Ради, как это делается у нас в Николаеве – Общественные слушания территориальной громады, право на проведение которых есть в Уставе города. Придать это явище, как можно большей огласке – в прессе, на ТВ и др.
Речь идёт о глобальном ПОСЯГАТЕЛЬСТВЕ отдельных нардепов на жизненно важные интересы простых граждан , которые этих же, нардепов, и выбрали для защиты своих интересов. Надо им, нардепам, напомнить: простых граждан вы можете обмануть и обидеть, но Создателя нашего – господа Бога им не удастся НИ КОГДА !!! При таком раскладе стране нашей не нужны будут: НУК (НКИ), Одесс. нац. водная Академия, Нац. Одесс.морск. универс., Киевская водная академия, УкрНИИМФ (Одесса), колледжи и школы по мореходкам и многие другие.
ЭТО ОГРОМНЫЙ ГРЕХ перед соотечественниками нескольких поколений!!!
Извините за эмоции, но я гражданин нашей страны, а не чужой! “””
Эт просто бред какой то. Смотрите – кому это выгодно. За этими законами явно стоят украинские люди, которые собираются завести на реки свои пароходы под удобными флагами.
Неужели их тяжело вычислить? Девок с тощими сиськами в министерствах замечают фсе, а этих мутноглазых ребят найти сложно?